I need help with spreadsheet web cafe

Asked By 50 points N/A Posted on -
qa-featured

Hello fellow members.  I'm trying to create a spreadsheet for my web cafe business with columns of start time, end time.  Can someone teach me the formula for minutes used and total price consumed?  I need spreadsheet web cafe tutorial.  I use Microsoft Excel on Windows XP 64 bit.  Thanks.

SHARE
Answered By 0 points N/A #145083

I need help with spreadsheet web cafe

qa-featured

Hi Donnaa,

Follow these steps on how to create a spreadsheet for your web cafe. Take note that I'm using MS Excel 2007 but don't worry this is working with all versions:

Step 1: Make a 4 column:

                A1 as Time-In

                B1 as Time-Out

                C1 as Hours Worked – This is for the total hours of work per day

                D1 as Total Price Consumed – This is for the total price consumed per day

 

Step 2: You need to select the Time-In and Time-out first row (A2 and B2) then press ctrl+1 on your keyboard and the dialog box for format cell will appear

Step 3: Select the "Number" then on the category list box,  click the "Time" and choose the "1:30 PM". Once done hit "OK" button.

 

Step 4: Select the Hours Worked first row (C2) then press ctrl+1.

Step 5: Select the "Number" then on the category list box,  click the "Number" decimal places should be "0" and choose the "(1234)". Once done hit "OK" button.

 

Step 6: Enter this formula in C2:

                =(IF(B2<A2,B2+1,B2)-A2)*24

Step 7: Select the Total Price Consumed first row (D2) and press ctrl+1

Step 8: Select the "Number" then on the category list box,  click the "Currency" decimal places should be "0" and choose the "($1,234)". Once done hit "OK" button.

 

Step 9: Let's assume that the cost is $2 per hour. Enter this formula in D2:

                =C2*2

                You can change the cost by changing the multiplier

Now for the testing lets assume that the Time-in is 7:00 AM and Time-Out is 5:00 PM the total hours worked should be 10 hours and the total price consumed should be $20.

 

I hope this will help you a lot.

Login/Register to Answer

Related Questions